Eestlased Innsbrucki Holzbau Foorumil: kas puidutööstuse tulevik kuulub meile?

Detsembri alguses avanes mul erakordne võimalus osaleda koos Nason Davis Eesti hööveltehaste grupiga 28. rahvusvahelisel Holzbau Foorumil Innsbruckis—sündmusel, mida peetakse Euroopa puidutööstuse innovatsiooni tipphetkeks. Kongressikeskus kihas nagu mesilastaru ja niigi tihe Innsbrucki kesklinn oli muutunud rahvusvaheliseks oaasiks. Üle 2900 osalejat 40 riigist jagasid ideid ja arutlesid, kuidas muuta puitu kõige olulisemaks ja keskkonnasõbralikumaks ehitusmaterjaliks.

Loe lisaks

Väärtust loovad kontaktid

Eesti ettevõtete edu rahvusvahelistel turgudel sõltub võimest luua ja arendada väärtusloomele keskenduvaid kontakte.

Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtted (VKEd) on majanduses olulised. Nad hõivavad 70% töötleva tööstuse töötajatest ja panustavad riigi SKP-sse 6-7% (Eurostat, 2022). VKEd mängivad võtmerolli ka rahvusvahelistesse väärtusahelatesse sisenemisel ja lisandväärtuse loomisel. Vahel tundub, et nende tähtsusest räägitakse liiga vähe. Oma partnerite kaudu aitavad VKEd Eestisse meelitada välisinvesteeringuid, kusjuures VKEde kliendid võivad otsustada laieneda Eesti tootmistesse investorina horisontaalselt või vertikaalselt.
Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete edu rahvusvahelistel turgudel sõltub aga eelkõige oskusest luua ja arendada väärtusloomele keskenduvaid kestvaid suhteid ning tõhustada sisemisi äriprotsesse.

Loe lisaks

RAL-kvaliteedimärgis aitab Eesti puitmajatootjad uutesse väärtusahelatesse (2/2)

Artikkel "Puitkonstruktsioonid Euroopas: RAL-kvaliteedimärgis aitab Eesti puitmajatootjad uutesse väärtusahelatesse" (1/1) käsitles RAL-kvaliteedigmärgise olulisust väärtus- ja tarneahelate seisukohast. Selgitasin, kuidas tarneahelate rahvusvahelistumine on tähtis ning miks protsesside ühtsus muudab rahvusvahelise koostöö sujuvamaks.

Selles artiklis (2/2) selgitan üksikasjalikult, kuidas RAL-kvaliteedimärgise protsess toimib, milliseid samme on vaja astuda, mida teevad järelevalveasutused ja miks kõik sertifikaadid pole ettevõtjatele keerulised, rasked või kallid. Artikkel peaks turuosalistele lähemale tooma RAL-kvaliteediliidu liikmelisuse ning muutma protsessi kättesaadavamaks ja kasutajasõbralikumaks.


Loe lisaks

Puitehitus Euroopas: RAL-kvaliteedimärgis aitab Eesti puitmajatootjad uutesse väärtusahelatesse (1/2)

Globaliseerumine on muutnud väärtusahelad ja sealhulgas kaubavood tõrgete tõttu haavatavamaks ja seega üha keerulisemaks. Tarneahelad on dünaamilised ja paindlikud—kord tarnitakse siit, kord sealt.  Väärtuse loomine hõlmab aga palju enamat kui ainult füüsiliste kaupade liikumist: väärtusahelasse kuuluvad uuenduslikud tehnoloogiaid, digipädevused, läbipaistvad äriprotsessid ja ettevõttevälise järelevalve ehk sertifitseerija toel tagatud kvaliteet.

Loe lisaks

Kuidas suurendada eksporti Saksamaale nutikalt ja tõhusalt?

Me tahame Eestit, kus ettevõtetel on konkurentsivõimelised tooted ja teenused, kaasaegsed äriprotsessid ning eksport kasvab. Välisturgudele liikumise puhul tasub teada, et ühelt poolt sihtturu tundmaõppimine, mõistmine ja oma väärtuspakkumise kujundamine on esimene samm. Teiselt poolt on vaja kannatlikkust ja tarka järjepidevust, kuna kiputakse olema kärsitud kiirtellimuste saamise ootuses. Siis juhtub nii, et tegelikkus ei vasta Eesti ettevõtete kiirootustele, sest sakslased vajavad ärisuhte ja usalduse ülesehitamiseks aega ja tundmaõppimist.

Loe lisaks

Sertifitseerimine kui edu võti: Eesti puitmajatootjad Saksamaa turule

Eesti puitehituse traditsioon järgib rahvusvahelisi püüdlusi majanduslikult optimeeritud tootmise suunas. Eelkõige hõlmab see puitpaneelelementide ja -moodulite tehaselist tootmist. Tootjad järgivad Euroopa standardeid ja on konkurentsivõimeliselt kõrge kvaliteediga. Üllataval kombel on Eesti tootjad Saksamaa turul aga üsna vähe kohal. Vaid vähesed julgevad sellele suurele turule siseneda. Saksa määruste—nagu ehitusjärelevalve-eeskirjad ja vajalikud sertifikaadid—takistused tunduvad paljudele liiga suured.

Loe lisaks

Eesti IT-teenuste eksport Saksamaale suureneb: küberturvalisus ja digitaalne innovatsioon Saksamaa tööstusele

Küberturbe- ja digitaliseerimisvajaduste maastik Saksamaal areneb kiiresti, kusjuures nõudmised ületavad kaugelt seda, mida kohalikud turuosalised praegu pakkuda suudavad. Vastuseks sellele on Saksamaa loonud Cyber und Info allüksuse (CIR) kui uue Bundeswehri haru, rõhutades kriitilist vajadust tugevate küberkaitsemehhanismide järele. Lisaks julgustatakse Saksamaa ettevõtteid suurendama märkimisväärselt oma investeeringuid küberturvalisusse, mis rõhutab selle sektori kasvavat tähtsust.


Loe lisaks

Äristrateegias navigeerimine: suure pildi vaade

Ärimaailma pidevalt muutuval maastikul on hästi läbimõeldud strateegia ettevõtte edukuse kompass. Oma tööst strateegiamentori ja nõustajana inspiratsiooni saades kirjutan põgusalt tõhusa strateegilise planeerimise olemusest.

Loe lisaks

4 sammu, kuidas kasvatada eksporti ise seejuures elu nautides. LOFT meetod.

Kuidas kasvatada oma toote või teenuse ekspordimahtu ise seejuures elu nauditavaks voolides. Eksporditehingud ja äritulemused tehakse inimeste vahel. Me elame paljususe ja ülestimuleeriva mitmekülgsuse ning müra ajastul, mil reegleid ei ole ja retseptid ei kehti. Seejuures inimesed janunevad hea õhkkonna järele, millest on saanud defitsiitne kaup.

Loe lisaks

Kuidas tõsta ekspordivõimekust nutikalt ja kuluefektiivselt

Olukorras, kus eksport kahanes maikuus aastaga 15 protsenti, sealjuures Eestis toodetud kaupade eksport enam kui viiendiku võrra, nii nagu Äripäev 10.07 kirjutab, on Eesti ettevõtete üks selgeid väljakutseid oma ekspordivõimekust tõsta. On mitmeid võtteid, kuidas seda ressursiefektiivselt ja nutikalt teha.

Loe lisaks

Nauditava ja tähendusrikka elu oskus

Nautimine ei sõltu sellest, mida me teeme, vaid kuidas me seda teeme. Parimad hetked meie elus ei ole seotud tavaliselt passiivsuse ja jõudeolekuga - pigem sünnivad need siis, kui me ise oma keha või meelt pingutame. Iga väiksemgi saavutus muudab elu nauditavamaks, rikkamaks, mõtestunumaks. Tasub harjutada oma teadvuse kontrollimist, et kontrollida oma tundeid ja mõtteid suunata.


Loe lisaks

Ekspordime – kuidas alustada?

Arvatakse ekslikult, et eksport on uue suure tegevuse keeruline, protseduuriline ja kulukas käivitamine. Vastupidi. Eksport on eelkõige nutikas äriarendus, mis saab alata või võimeneda väikeste sammude abil ja olemasolevate teadmiste uutmoodi ärakasutamisega. See on suure pildi vaatamine ja otsuste tegemine väliskaubanduse prismas, nii et otsused muudavad meie tegevusi.
Loe lisaks

Kuidas luua, arendada ja hoida ekspordisuhteid metallitööstuses?

Muutunud ekspordisuhtlus on pandeemiakriisis võluv ja valus. Muutuva maailma määramatuses puutub inimkond ja eksportiv ettevõte kokku kiirelt vahelduvate oludega. Nendes orienteerumine nõuab rahulikku ja selget mõtlemist. Vaja on osata ja ka jaksata võimalusi-ohte hinnata tervikuna – nn laia pildi nägemist. Näiteks võib just kriis avada uusi ekspordivõimalusi, kui neid märgata oskame. 
Loe lisaks